تاریخ چاپ :

2023 Sep 21

www.islamage.com    

لینک  :  

عـنوان    :       

تدفین پیکر علی رضی الله عنه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

پس از آنکه حضرت علی به شهادت رسید، حضرت حسن و حسین رضی الله عنهم  او را غسل دادند، حضرت حسن نماز را بر پیکر مبارک او همراه با نُه تکبیر خواند!

پس از آنکه شب فرارسید، در نیمة شب بود که حضرت حسن و حسین و محمدبن حنیفه و جمعی از نزدیکان حضرت علی را مخفیانه در دارالأماره کوفه آن بزرگوار را به خاک سپردند، و از ترس آنکه خوارج قبر مبارک او را نبش کنند، و به خاطر حقد و کینه‌ای که از او داشتند، و پیکرش را پاره پاره نکنند، هیچ آثار و نشانه‌‌ای را بر روی قبر مطهرش قرار ندادند!

از امام محمدبن باقر یکی از ائمة آل‌البیت در مورد امیرالمؤمنین علی‌بن ابیطالب سؤال شد که :

هنگام شهادت، او چند سال داشت؟

گفت : 63 سال.

سؤال شد : کجا او را به خاک سپردند؟

امام باقر فرمودند : شبانه او را در دارالأماره کوفه دفن کردند، و از ترس خوارج محل قبر او را پنهان داشتند!

خداوند حضرت امیرالمؤمنین علی‌بن ابیطالب را مشمول رحمت و رضایت خویش قرار دهد!

بعد از شهادتش حسن بن علی ابن ملجم را برای محاکمه و گرفتن قصاص از او و دادگاهی او را احضار کرد!

ابن ملجم گفت : من پیشنهادی را با تو در میان می‌گذارم!

حضرت حسن گفت : چه پیشنهادی؟!

ابن ملجم گفت : من در کنار کعبه با خداوند پیمان بسته بودم که علی و معاویه را به قتل برسانم، یا در این راه کشته شوم! اکنون علی را کشتم! و می‌خواهم مرا برای آنکه بتوانم معاویه را هم بکشم آزاد نمایی؟! من به تو قول می‌دهم، اگر نتوانستم او را بکشم، برگردم و خود را در اختیار تو بگذارم و چنانچه توانستم او را بکشم و نجات پیدا کردم باز هم قول می‌دهم که خود را در اختیارتان قرار بدهم تا مرا قصاص کنید!

حسن گفت : به هیچوجه پیشنهادت را نمی‌پذیرم و باید قصاص بشوی!

پس از آن فرمان قصاص ابن ملجم ملعون را صادر نمود!( برای تفصیل بیشتر در مورد توطئه‌ ترور حضرت علی به کتاب «البدایة و النهایة» ابن کثیر : ج 7 ص 326 – 331 مراجعه شود!)

خوارج بعداً اقدام ابن ملجم را در مورد به شهادت رسیدن حضرت علی مورد ستایش قرار داده و عمران بن حطّان شاعر خارجی در مدح ابن ملجم ملعون این شعر را سروده است که :

 

یا ضربة من تقیّ ما أرادبها                إلا لیبلغ من ذی العرش رضواناً

 

أنّی لأذکره یوماً فأحسبه                    أوفی البریّه عندالله میزاناً

 

«بنازم به ضربه‌ای که آن پرهیزکار تنها به خاطر کسب خوشنودی خداوند صاحب عرش (آن را بر علی وارد کرد) من به آن روزی فکر می‌کنم که کفه اجر و پاداش او در پیشگاه خداوند از همه ی انسا‌ن‌ها سنگین‌تر است!؟»

این دروغ بزرگی از جانب ابن حطّان در مورد ابن ملجم شقاوت‌پیشه است! در واقع او به خاطر جنایت بزرگی که مرتکب شد، مشمول خشم و عذاب خداوند می‌شود، و نه اینکه سعادتمندترین انسان‌ها نیست بلکه شقی‌ترین و بدعاقبت‌ترین آن ها به شمار می‌رود!

 

و صلی الله وسلم علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین.‏

 


سایت عصر اسلام

IslamAge.Com