تاریخ چاپ :

2023 Sep 22

www.islamage.com    

لینک  :  

عـنوان    :       

استقرار امورات حکومتی در دوران ابوبکر

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه ‏الی یوم ‏الدین و ‏اما بعد‏:‏

 

 

در عصر خلافت حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه  امور حکومت اسلامی سر و سامان گرفت!

او با کسانی که زکات نمی‌دادند و مرتدین به رویارویی پرداخت و مدعیان نبوت را سرکوب نمود و (اسود عنسی) در یمن و (مسیلمة) کذاب در یمامه کشته شدند، (طلیه بن خویلد) و (سجاج بنت الحارث تمیمی) بار دیگر به دامن اسلام بازگشتند!

در ایام خلافت ابوبکر صدیق، فتوحات مسلمانان آغاز گردید. و اجازه داد در دو جبهه جهاد علیه کفار آغاز شود!

جبهة اول : جبهة عراق برای مبارزه با مجوسیان ایران بود، که فرماندهی سپاه مسلمانان را سردار نامی اسلام «مثنی بن حادثه شیبانی» بر عهده داشت که وارد جنگ‌های سختی با مجوسیان ایرانی گردید و در همة آنها غلبه و پیروزی از آن او بود!

پس از آنکه خالدبن ولید رضی الله عنه  جنگ با مرتدین و مانعین زکات در جزیره العرب را به پایان برد و بر مسیلمة کذاب و لشکریان او پیروز گردید، حضرت ابوبکر به او دستور داد که برای بدست گرفتن فرماندهی سپاه اسلام به سوی جبهة عراق حرکت کند و جهاد علیه مجوسیان ایرانی را رهبری کند!

مثنی بن حارثه همراه افراد تحت فرمانش به سپاه اسلام به فرماندهی خالد محلق گردید و جنگ‌های پیروزمندانة بسیاری را علیه مجوسی‌ها ترتیب دادند.

جبهة دوم : جبهة شام بود که در آن مسلمانان وارد جنگ با بزرگترین و قویترین حکومت در آن عصر حکومت روم گردیدند.

 

 

فرستادن خالد به عراق (غزوه ذات السلاسل)

به خاطر اينكه بسياري از اسب سواران و قهرمان فارس به زنجير كشيده شدند، غزوه ذات السلاسل نامیده شده است. البدایه ‏والنهایه 6/349، و این آن غزوه ذات السلاسل نیست که در زمان پیامبر صلی الله علیه وسلم  رخ داد.‏ابوبكر به خالد بن الوليد نامه نوشت كه به سوي عراق برود و خالد به سوي عراق حركت كرد، و آن جا هرمز لشكريان زيادي براي پيكار با مسلمين آماده كرده بود، خالد و همراهانش در جايي به نام كاظمه(جایی است در کویت کنونی.)

 روبروي فارس قرار گرفتند، آنگاه خالد پياده شد و به سوي هرمز رفت، بعد از آن كه دو ضربه شمشير بين او و خالد دو بدل شد خالد او را دستگير كرد و آنگاه زني كه حامي هرمز بود پيش آمد تا خالد او را نكشد و قعقاع بن عمرو بر آنها حمله كرد و اهل فارس شكست خوردند و مسلمين اموال و اسلحه‌هاي آنان را به غنيمت گرفتند.

 

جنگ شام:

و ابوبكر به عمرو العاص نوشت: دوست دارم تو را به چيزي مشغول كنم كه براي زندگي و آخرت تو بهتر است مگر آن كه آنچه در آن هستي برايت پسنديده‌تر باشد. و عمرو بن العاص در پاسخ او نوشت: من تيري از تيرهاي خدا هستم و تو تيرانداز هستي پس هر جا كه خطر بيشتر است مرا به همان سو پرتاب كن.

در اين هنگام ابوبكر گروه‌ها را تشكيل داد و فرماندهان را به شرح ذيل مقرر كرد:

1 ـ يزيد بن ابي سفيان كه بيشتر مردم با او بودند را به دمشق فرستاد.

2 ـ ابو عبيده بن جراج فرمانده لشكري مقرر شد كه به حمص مي‌رفت.

3 ـ عمرو بن العاص براى فلسطين قرار داد.

سپس شرحبيل حسنه و عكرمه بن ابي جهل را به كمك يزيد بن ابي سفيان فرستاد.

بزرگان اصحاب كه در جنگ يرموك شركت كردند از بزرگان اصحاب ابو عبيده بن جرّاح، الزيبر بن العوام، عبدالله بن مسعود، ابو الدرداد، ابو هريره، شرحبيل بن حسنه، عمرو بن العاص، ابو سفيان بن حرب، يزيد بن ابي سفيان و عكرمه بن ابي جهل در جنگ يرموك شركت داشتند.

 

 

وصلی الله وسلم علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین.‏

وآخر دعوانا أن الحمدلله رب العالیمن.‏


 

سایت عصر اسلام

IslamAge.Com